Noticies

Campionat de Catalunya de tardor, 1a jornada

CAMPIONAT DE CATALUNYA DE TARDOR, 1a jornada
Barcelona, 02/10/2021.

MARTÍ HOMS ACONSEGUEIX UN BON REGISTRE EN LLANÇAMENT DE PILOTA

Aquest dissabte a l’Estadi Joan Serrahima de Barcelona s'ha disputat la primera jornada del Campionat català de Tardor de promoció, competició que torna al calendari després de que l’any passat no es pogués dur a terme pel tema covid. Fins a 25 atletes de l'Avinent CA Manresa han participat en aquesta primera jornada, de les quatre previstes que donaran peu a una darrera jornada final pels 8 millors de cada prova atlètica.
De les 45 actuacions manresanes, 25 d’elles ja tenen plaça per la final del dia 7 de novembre, de les quals més d’una desena tenen opcions de podi.

Destacada actuació de Martí Homs en la prova de llançament de pilota Sub12 on amb un tir de de 36.21 metres, ha millorat la seva marca en dos metres, un registre molt proper al rècord manresà. Ha estat el primer de la classificació amb molt de marge respecte al segon. També s’ha classificat en salt d’alçada al ser tercer amb 1.21 metres.

També molt bona participació de Manal Kahia en el salt de perxa Sub12 on ha aconseguit superar el llistó a 1,80 metres que l’han posat en primer lloc. En aquesta mateixa prova la seva germana Safae Kahia ha estat tercera amb 1,40 metres. I en categoria masculina tercer lloc per l’Arnau Delgado amb 1,65 metres.

Altres bones marques i posicions són les aconseguides pels sub16 Jan Pol Catot segon en 300 metres tanques amb 46.71 i de Marta Cano tercera en 100 metres tanques amb 18.30.
I els Sub12 Hugo Gallardo segon en 60 metres tanques amb un temps de 22.22, Martina Martinez segona en pilota amb un tir de 28.16, Arnau Rovira tercer en llançament de pilota amb 25.04 metres i Estel Dalmases tercera en alçada al superar el llistó de 1.26 metres.

Tots els resultats dels manresans:

Sub16 masculí: Jan Pol Catot 2n en 300 m.t amb 46.71, 6é en 100 m.ll. amb 12.48. Oriol Renalias 6è en pes amb 10.13, 13è en 100 m.ll. amb 12.93. Martí Rodriguez 7è en 100 m.ll. amb 12.59. Joan Homs 9è en pes amb 9.19, 10è en 100 m.ll. amb 12.82.

Sub16 femení: Marta Cano 3a en 100 m.t. amb 18.30.

Sub12 masculí: Martí Homs 1r en pilota amb 36,24 i 3r en alçada amb 1.21. Hugo Gallardo 2n en 60 m.t. amb 11.22, 9è en llargada amb 3.59. Arnau Rovira 3r en pilota amb 25,04, 16è en 60 m.ll. amb 9.70. Arnau Delgado 3r en perxa amb 1.65, 22è en 60 m.ll. amb 9.97. Pol Fernandez 6è en 600 m.ll. amb 1:58.62 i 8è en llargada amb 3.61. Arnau Leonarte 8è en 60 m.ll. amb 9.35. Adrià Renalias 8è en 60 m.t. amb 12.32, 27è en 60 m.ll. amb 10.65. Pere Pla 11è en 60 m.t. amb 12.90, 18è en llargada amb 3.04. Marc Pallejà 13è en pilota amb 15.80, 22è en llargada.

Sub12 femení: Manal Kahia 1a en perxa amb 1.80, 16a en 60 m.t. amb 12.32. Martina Martinez 2a en pilota amb 28.16, 4a en alçada amb 1.21. Estel Dalmases 3a en alçada amb 1.26, 7a en llargada 3.46. Safae Kahia 3a en perxa amb 1.40. Montse Fresnillo 4a en 60 m.ll. amb 8.90, 11a en llargada amb 3.31. Jana Romero 6a en llargada amb 3.63, 8a en 2000 m.ll. amb 8:40.12. Jana Xarpell 6a en alçada amb 1.21, 12a en llargada amb 3.31. Martina Carrasco 7a en pilota amb , 26a en llargada amb 2.37. Queralt Garcia 11a en 60 m.t. amb 11.39, 21a en llargada amb 2.94. Mariona Bort 12a en pilota amb 12.61, 14a en 60 m.t. amb 12.03. Jana Manubens 17a en 60 m.ll. amb 9.77.

EMA 3

 

Campionat de Catalunya Sub16

CAMPIONAT DE CATALUNYA INDIVIDUAL Sub16
Lleida, 27/06/2021

VUIT MEDALLES ALS CATALANS SUB16 INDIVIDUALS PER L'AVINENT MANRESA

Aquest dissabte s'ha disputat la final del Campionat de Catalunya individual de la categoria Sub16 a les pistes de Lleida. L'Avinent Manresa ha obtingut 8 medalles amb 3 d'or, 3 d'argent i 2 de bronze.
De les 17 actuacions manresanes, 11 d'elles han finalitzat en posició de finalistes (8 primers).
En quan a marques s’ha aconseguit un rècord de Manresa.
Per llocs finalistes l'Avinent Manresa ha quedat en cinquè lloc en la classificació de clubs.

Destacada l’actuació de Biel Cirujeda doble campió de Catalunya Sub14 en en 100 metres llisos i en 300 metres llisos. En els 100 metres llisos ha fet un temps de 11.33 que suposa rècord de Manresa, millorant en vuit centèsimes l’anterior plusmarca d’Albert Babí de l’any 2007, mentre que en 300 metres llisos ha guanyat amb una marca de 36.21.
Ona Bonet ha estat campiona en el salt d’alçada al superar el llistó a 1.58 metres.

Sots-campió català ha estat Joan Lladó al salt de perxa amb una marca de 3.70 metres, mentre en el llançament de javelina ha aconseguit fer-se amb la medalla de bronze amb un tir de 38.08 metres.
Queralt Vallbona ha sigut sots-campiona en la cursa de 300 metres llisos amb un temps de 41.20. També medalla d’argent per a Mar Santanach en el llançament de pes amb un tir de 10.91 metres.

I la darrera medalla de bronze ha estat per Joan Homs en el triple salt amb una marca de 12.78 metres.

Han aconseguit posicions de finalistes els atletes Marta Cano sisena en 100 metres tanques, Jenay Hernandez setena en triple salt, i finalment Oriol Renalies vuitè en sat de perxa.

Tots els resultats i posicions dels atletes de l'Avinent Manresa:

* CAMPIONS DE CATALUNYA
Biel Cirujeda en 100 m.ll. S16M amb 11.33 rècord manresà (en sf 11.49)
Biel Cirujeda en 300 m.ll. S16M amb 36.21 (en sf 37.32)
Ona Bonet en alçada S16F amb 1.58

* SEGON LLOC DE CATALUNYA
Joan Lladó en perxa S16M amb 3.70
Queralt Vallbona en 300 m.ll. S16F amb 41.40 (en sf 42.35)
Mar Santanch en pes S16F amb 10.91

* TERCER LLOC DE CATALUNYA
Joan Homs en triple S16M amb 12.78
Joan Lladó en javelina S16M amb 38.08

* 6a posició de Catalunya
Marta Cano en 100 m.t. S16F amb 16.53 (en sf 16.24

* 7a posició de Catalunya
Jenay Hernandez en triple salt S16F amb 10.37

* 8a posició de Catalunya
Oriol Renalias en perxa S16M amb 3.15

* 10a posició de Catalunya
Gerard Cabrera en javelina S16M amb 28.84

* 11a posició de Catalunya
Paola Montero en javelina S16F amb 21.28

* 12a posició de Catalunya
Laia Pujol en 3000 m.m. S16F amb 20:17.42

* Posició de semifinalista de Catalunya
Nil Trulls en 100 m.ll. S16M amb 12.30
Nil Trulls en 300 m.ll. S16M amb 39.95
Marta Cano en 300 m.t. S16F amb 52.31

Campionat de Catalunya individual S10-S12-S14,

CAMPIONAT DE CATALUNYA INDIVIDUAL Sub10-Sub12-Sub14
Igualada, 26/06/2021

UN TOTAL DE 12 MEDALLES PER L'AVINENT MANRESA ALS CATALANS DE PROMOCIÓ INDIVIDUALS

Aquest dissabte s'ha disputat la final del Campionat de Catalunya individual de les categories Sub10, Sub12, Sub14, a les pistes de Lleida. L'Avinent CA Manresa ha obtingut 12 medalles amb 4 d'or, 5 d'argent i 3 de bronze. A més cal mencionar que de les 48 actuacions manresanes, 29 d'elles han finalitzat en posició de finalistes (8 primers).
De les moltes marques obtingudes cinc d'elles han estat amb rècord de Manresa.
Per llocs finalistes l'Avinent Manresa ha quedat en primer lloc en la classificació de clubs en la categoria Sub10, segon en la Sub12, i cinquè en Sub10.

Destacada l’actuació de Marta Escalera que ha aconseguit proclamar-se campiona de Catalunya Sub14 en dues disciplines, en 80 metres tanques i en 220 metres tanques. En els 80 metres tanques ha fet una marca de 12.54 i en els 220 metres tanques ha fet en semifinals 33.51 que suposava millorar el rècord manresà per quatre centèsimes, plusmarca que tenia Paula Raul de l’any 2009, però en la disputa de la final ha assolit un excel·lent temps de 33.15 que és el nou rècord de Manresa
Martí Homs ha estat campió del llançament de pilota Sub12 amb un tir de 33,70 metres, i alhora ha aconseguit el sots-campionat en la prova de pes al fer un llançament de 9.37 metres.
I en Sub10 molt bona actuació de Júlia Planas que s’ha proclamat campiona de la velocitat fent en els 60 metres llisos una marca de 9.30 que suposa rècord manresà de la prova millorant en cinc centesimes la plusmarca que tenia Elna Cornellas de l’any 2010.

Doble medalla d’argent per l’atleta S12 Martina Martínez que ha estat segona en el llançament de disc amb 18.55 metres i en el llançament de pilota amb un tir de 29.91 metres que amb aquest marca fa rècord manresà, plusmarca que ja tenia ella de la prèvia i que ha millorat en gairebé dos metres.
Sots-campiona ha estat també Xiomara Filigrana en el llançament de pes Sub14 amb un tir de 11,28 metres que suposa millorar el rècord de Manresa en gairebé mig metre, plusmarca que havia assolit fa quinze dies en la jornada prèvia, alhora ha pujat de nou al podi al aconseguir la medalla de bronze en la prova de martell amb un darrer llançament de 30,94 metres
I en Sub10 Noa Iftimi ha estat sots-campiona en la prova de marxa amb una bona marca de 5:44.77.

I la resta de medalles de bronze han estat per Sira Salas en els 80 metres tanques amb una registre de 13.21, en semifinals havia fet marca amb 13.16, alhora ha quedat en quarta posició en llançament de disc.
Mentre Àlex Mora ha estat tercer en la final de 60 metres llisos amb un nou rècord de manresà al fer un temps de 9.04, l’anterior plusmarca era de Jan Diaz de l’any 2013 i que ha estat millorada en vint-i-una centèsimes.

També han aconseguit interessants posicions de finalistes els atletes sub14 Abril Vallbona quarta en 1000 metres obstacles, Olivia Lopez sisena en 3000 metres llisos, Carla Rovira setena en llargada magnífic temps de 10”79, i finalment Abril Martin vuitena en martell.
Bones posicions de finalistes en categoria Sub12 han estat per Manal Kahia quarta en perxa, Biel Camps cinquè en 60 metres llisos i sisè en llargada, Joana Hernazdez cinquena en perxa, Montse Fresnillo sisena en 60 metres llisos, Arnau Delgado setè en perxa, i Pau Sansmasas vuitè en 600 metres llisos.
I ja en categoria Sub10 Bernat Bort ha estat quart en pilota, Ana Portet setena en 1000 metres llisos, Marina Batriu setena en 1000 metres marxa, i Joan Vila que ha aconseguit ser vuitè en les proves de pilota i de 1000 metres marxa.

Tots els resultats i posicions dels atletes de l'Avinent CAManresa:

* CAMPIONS DE CATALUNYA
Marta Escalera en 80 m.t. S14F amb 12.54 (en sf 12.71)
Marta Escalera en 220 m.t. S14F amb 33.16 rècord manresà (en sf 33.52)
Martí Homs en pilota S12M amb 33.70
Júlia Planas en 60 m.ll. S10F amb 9.30 rècord manresà (en sf 9.48)

* SEGON LLOC DE CATALUNYA
Xiomara Filigrana en pes S14F amb 11.28 rècord manresà
Martí Homs en pes S12M amb 9.37
Martina Martínez en disc S12F amb 18.55
Martina Martínez en pilota S12F amb 29.91 rècord manresà
Noa Iftimi en 1000 m.m. S10F amb 5:44.77

* TERCER LLOC DE CATALUNYA
Sira Salas en 80 m.t. S14F amb 13.21 (en sf 13.16)
Xiomara Filigrana en martell S14F amb 30.94
Àlex Mora en 60 m.ll. S10M amb 9.04 rècord manresà (en sf 9.38)

* 4a posició de Catalunya
Abril Vallbona en 1000 m.obs. S14F amb 3:23.47
Sira Salas en disc S14F amb 23.09
Manal Kahia en perxa S12F amb 1.75
Bernat Bort en pilota S10M amb 25.28

* 5a posició de Catalunya
Biel Camps en 60 m.ll. S12M amb 8.87 (en sf 8.71)
Joana Hernandez en perxa S12F amb 1.60

* 6a posició de Catalunya
Olivia Lopez en 3000 m.ll. S14F amb 11:43.60
Biel Camps en llargada S12M amb 4.05
Montse Fresnillo en 60 m.ll. S12F amb 8.82 (en sf 8.79)

* 7a posició de Catalunya
Carla Rovira en llargada S14F amb 4.86
Arnau Delgado en perxa S12M amb 1.40
Ana Portet en 1000 m.ll. S10F amb 3:54.27
Marina Batriu en 1000 m.m. S10F amb 6:15.40

* 8a posició de Catalunya
Abril Martin en martell S14F amb 26.26
Pau Santasmasas en 600 m.ll. S12M amb 1:50.21
Joan Vila en pilota S10M amb 24.27
Joan Vila en 1000 m.m. S10M amb 7:02.07

* 9a posició de Catalunya
Aleix Ferrero en 1000 m.obs. S14M amb 3:30.26
Marc Cervera en llargada S14M amb 4.49
Ona Dalmau en perxa S14F amb 2.25

* 10a posició de Catalunya
Pol Fernandez en llargada S12M amb 3.79
Joana Hernandez en disc S12F amb 11.77
Jan Manevy en 1000 m.ll. S10M amb 3:42.05

* 11a posició de Catalunya
Roger Verges en 3000 m.ll. S14M amb 11:08.14

* 12a posició de Catalunya
Raïssa Garcia en alçada S14F amb 1.27

* 13a posició de Catalunya
Nor Benlagra en 3000 m.m. S14F amb 19.05.97

* 14a posició de Catalunya
Cèlia Mayor en 3000 m.ll. S12F amb 12:39.38

* Posició de semifinalista de Catalunya
Pol Cirujeda en 80 m.ll. S14M amb 10.58
Pol Cirujeda en 150 m.ll. S14M amb 19.54
Marc Cervera en 150 m.ll. S14M amb 20.10
Carla Rovira en 80 m.ll. S14F amb 11.08
Mercè Junyent en 80 m.t. S14F amb 14.58
Manal Kahia en 60 m.t. S12F amb 10.76
Bernat Bort en 60 m.ll. S10M amb 9.78

* Sense posició de Catalunya
Eric Sorroche en 2000 m.m. S12M abandonà
Núria Ponti en 1000 m.m. S10F desqualificada

ema 4

Acte de cloenda temporada 2021

ACTE DE CLOENDA TEMPORADA 2021
Manresa, 21/06/2021

Aquest dilluns a la tarda ha tingut lloc l’Acte de Cloenda de l'escola d'atletisme del Club Atlètic Manresa d'aquesta temporada 2021.
En ell s’ha fet el repartiment de les medalles als millors atletes classificats en el campionat local de proves combinades disputat al mes d’abril. I tot seguit s'ha fet l'entrega dels premis EMA.
En l'acte van ser presents na Mercè Rosich, presidenta de l’entitat i alguns membres de la junta, en Jordi Pierola, coordinador i monitor de l'escola, i de la majoria de monitors que han entrenat als atletes de l’escola aquesta temporada.
En els premis EMA (premi especial que reuneix la constància, participació, comportament, motivació i esforç entre altres valors) els guardonats han estat Roger Verges i Olivia Lopez del grup Sub14, Èric Sorroche i Mariona Bort, del grup Sub12, Jan Manevy i Ana Portet del grup Sub10, i Carla Moriana i Nahia Selgas del grup Sub8.

 ema5

Campionat de Catalunya individual S10-S12-S14, fase prèvia

CAMPIONAT DE CATALUNYA INDIVIDUAL Sub10-Sub12-Sub14, fase prèvia
Castellar del Vallès, 12/06/2021

61 PARTICIPACIONS CLASSIFICADES PER A LA FINAL

Aquest dissabte s'ha disputat la fase prèvia del Campionat de Catalunya individual de les categories Sub10, Sub12 i Sub14 a les pistes de Castellar del Vallès.
L'Avinent CA Manresa amb un total de 60 atletes ha realitzat fins a 95 participacions de les quals 61 han aconseguit passar a la fase final.

Els millors posicionats de cara a la fase final són els atletes Sub14 Marta Escalera que ha estat primera en 80 metres tanques i 220 metres tanques, Sira Salas en disc, i Xiomara Filigrana segona en pes.
En Sub12 Martí Homs primer en els llançaments de pes i segon en pilota, Martina Martinez ha estat segona en disc i pilota, i Pau Santasmasas tercer en 600 metres llisos.
Mentre en Sub10 tenim a Júlia Ponti primera en 60 metres llisos, i els segpns llos d’Àlex Mora en 60 metres llisos i de Joan Vila en el llançament de pilota

Tots els resultats dels atletes manresans.
En negreta els atletes classificats per la final a Igualada el dissabte 26 de juny.

Resultats Sub14 FEMENÍ
80 m.ll.: 10a Carla Rovira 11.16. 22a Abril Martin 11.57
150 m.ll.: 28a Maria Padilla 22.01.
3000 m.ll.: 8a Olivia Lopez 12:02.88. 16a Cèlia Mayor 13:00.02
80 m.t.: 1a Marta Escalera 12.65. 5a Sira Salas 13.43. 13a Mercè Junyent 15.46. 28a Vinyet Pujol 16.50.
220 m.t.: 1a Marta Escalera 33.90. 20a Vinyet Pujol 37.67. 21a Mercè Junyent 38.25
1000 m.obs: 4a Abril Vallbona 3:24.88
3000 m.m.: 13a Nor Benlagra 19:39.71.
Alçada: 11a Raïssa Garcia 1.33.
Perxa: 6a Ona Dalmau 2.40.
Llargada: 7a Carla Rovira 4,53.
Pes: 2a Xiomara Filigrana 10.70.
Disc: 1a Sira Salas 20.51. 18a Nor Benlagra 13.35.
Martell: 4a Xiomara Filigrana 28.13. 12a Abril Martin 23.98. 18a Júlia Alcaide 19.59.
Javelina: 13a Raïssa Garcia 18.45.

Resultats Sub14 MASCULÍ
80 m.ll.: 11è Pol Cirujeda 11.13.
150 m.ll.: 10è Pol Cirujeda 20.66. 11è Marc Cervera 20.73
3000 m.ll.: 15è Roger Verges 11:24.71.
1000 m.obs.: 7è Aleix Ferrero 3:22.92. 20è Alejandro Mosquera 3:52.10.
Perxa: 19è Alejandro Mosquera 1.70. Èric Roncero nuls.
Llargada: 5è Marc Cervera 4.71.
Pes: 17è Daniel Mosquera 6.27. 20è Dumitru Croitor 5.57.
Disc: 17è Daniel Mosquera 17.06.
Javelina: 17è Èric Roncero 17.92.

Resultats S12 FEMENÍ
60 m.ll.: 6a Montserrat Fresnillo 9”13.
2000 m.ll.: 14a Jana Romero 8:26.76.
60 m.t.: 15a Manal Kahia 10.89. 20è Queralt Garcia 11.50. 25è Jana Romero 11.72. 27è Montserrat Fresnillo 12.03.
Perxa: 5a Manal Kahia 1,60. 10a Joana Hernandez 1.30. Safae Kahia nuls
Pes: 22a Mariona Bort 4.91.
Disc: 2a Martina Martinez 17.90. 7a Joana Hernandez 12.17. 18a Martina Carrasco 10.41. 20a Mariona Bort 10.34.
Pilota: 2a Martina Martinez 28.16.

Resultats S12 MASCULÍ
60 m.ll.: 9è Biel Camps 9.02. 33è Arnau Leonarte 9.67
600 m.ll.: 3r Pau Santasmasas 1:50.03. 33è 15è Pol Fernandez 1:58.26
2000 m.ll.: 11è Bernat Vall 7:39.16.
60 m.t.: 16è Pau Plans 11.04. 20è Hugo Gallardo 11.20.
3000 m.m.: 9è Èric Sorroche 13:53.31.
Perxa: 8è Arnau Delgado 1.55. Arnau Rovira nuls.
Llargada: 10è Pol Fernandez 3.94. 11è Biel Camps 3.85. 18è Hugo Gallardo 3.63.
Pes: 2n Martí Homs 8.60.
Pilota: 1r Martí Homs 34.12. 7è Pau Plans 28.09. 17è Arnau Rovira 22.16

Resultats S10 FEMENÍ
60 m.ll.: 1a Júlia Planas 9.40. 17a Ana Portet 10.15. 33a Èlia Garcia 10.63. 34a Noa Iftimi 10.64.
1000 m.ll.: 6a Ana Portet 3:52.11
1000 m.m.: 4a Nuria Ponti 6:25.38. 5a Noa Iftimi 6:29.38. 8a Marina Batriu 6:45.98. 18a Arlet Graner 7:58.99.
Alçada: 21a Gina Corrons 0.89. 24a Queralt Graner 0.89.
Pilota: 13a Júlia Planas 15.94.

Resultats S10 MASCULÍ
60 m.ll: 2n Àlex Mora 9.54. 5è Guillem Centellas 9.63. 12è Bernat Bort 9.84. 22è Arnau Ferrero 10.24
1000 m.ll.: 10è Jan Manevy 3:40.63. 21è Arnau Piqué 3:49.00. 23è Oriol Huch 3:50.95.
1000 m.m.: 7è Joan Vila 6:33.17.
Alçada: 11è Àlex Mora 1,04. 18è Arnau Ferrero 0.99. 23è Guillem Centellas 0.99.
Pilota: 2n Joan Vila 27.22. 4t Bernat Bort 25.25. 28è Oriol Huch 16.07.

ema6